Startujemy!

Startujemy!

Rozpoczynamy pracę nad nowym obliczem literatury popularnonaukowej! W ramach projektu „Mądre książki dla każdego: literatura popularnonaukowa i jej niezwykła rola w tłumaczeniu i upowszechnianiu nauki” m.in. uruchomimy aplikację mobilną pozwalającą na wyszukiwanie książek popularnonaukowych i ich recenzji a także przeprowadzimy serię szkoleń i spotkań.

appNaszym celem jest pokazanie, że literatura popularnonaukowa, która dopiero zdobywa należne sobie miejsce na księgarnianych półkach i w sercach czytelników jest bardzo ważnym elementem edukacji. Książki pisane przez naukowców, tłumaczą nam świat wokół nas, budzą zainteresowania i rozwijają talenty i pasje.

Upowszechnianie wiedzy to bardzo ważna i poważna sprawa. Zajmują się nią największe, światowe autorytety naukowe i znane instytucje badawcze, realizowanych jest wiele programów i projektów popularyzatorskich. Naukowcy mają do dyspozycji całą paletę narzędzi, które można z sukcesem wykorzystać do popularyzowania nauki – są to nie tylko książki, ale także publikacje i audycje w prasie, radiu, telewizji i w Internecie. W dzisiejszym, cyfrowym świecie dla wielu osób książki są przeżytkiem i nieatrakcyjnym, bezużytecznym przedmiotem. Jednak pomimo takiego podejścia znacznej części społeczeństwa, książki mają się świetnie i nadal stanowią najczęstsze źródło wiedzy popularnonaukowej. Warto w nie inwestować, namawiać naukowców by je tworzyli zaś rodziców i nauczycieli by polecali je dzieciom i młodzieży.  To właśnie dzięki nim rozumiemy siły natury i otaczające nas zjawiska. To dzięki ich mocy budzą się do życia przyszli naukowcy i wielcy odkrywcy!

Zapraszamy do kontaktu z nami i dzielenia się swoimi pomysłami na popularyzację nauki a w szczególności literatury o niej opowiadającej!

 

Projekt jest finansowany ze środków przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej na podstawie umowy nr 46/UD/SKILLS/2014 o wykorzystanie nagrody przyznanej w konkursie eNgage w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

stopkafnp